22 грудня за новим церковним календарем згадують святу великомученицю Анастасію. У народному календарі - Настасин день.
Анастасію вважають покровителькою породіль.
Анастасія народилася в Римі. Її батько був язичником, мати - християнкою, але вона приховувала свою віру. Виховував дівчинку святий Хрисогон, у якого Анастасія навчилася також навчати сама, пише УНІАНhttps://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-22-grudnya-2023-roku-golovni-zaboroni-dnya-12489048.html.
Мати дівчинки померла рано, а батько видав заміж поза її волею. Але Анастасія твердо вирішила присвятити життя Богу. Обрядившись у жебрачку, вона часто відвідувала у в'язницях Риму ув'язнених: приносила їжу, лікувала, мила і годувала. Там же, у в'язниці, опинився вчитель Анастасії Хрисогон, якого катували, змушуючи відмовитися від віри. Коли його стратили, Анастасія пішла з Риму в мандрівку, надаючи допомогу нужденним і досліджуючи християнство. Багатьом вона вселила надію і позбавила від відчаю, печалі і страху. За це її і прозвали - Узорішительниця.
Чутка про мандрівницю дійшла до імператора Діоклетіана - Анастасію схопили і стали мучити. Верховний жрець вирішив осквернити її, але щойно доторкнувся до полонянки, як миттєво осліп, а незабаром помер у муках.
Анастасію намагалися спалити живцем, дівчина загинула, але її тіло виявилося недоторканим вогнем. Пізніше на місці поховання святої побудували церкву, названу на честь святої великомучениці.
Про що говорять прикмети на 22 грудня
За прикметами дня дивляться, якою буде погода найближчими днями і на Новий рік:
якщо цього дня йде сніг - слідом за ним піде дощ; відлига почалася - теж до дощу; мороз - до ясної погоди; день видався сонячним - на Новий рік буде гарна погода, похмуро - до хуртовини; сніговий буран удень - до морозу вночі.
У народному календарі 22 грудня - свято Настасин день.
Що не можна робити 22 грудня
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
лихословити, лаятися, бажати зла; влаштовувати гучні посиденьки і порушувати інші правила посту; відмовляти в допомозі, особливо літнім; ображати домашніх тварин.
Триває Різдвяний піст, з 18 до 24 грудня - найсуворіший тиждень, тому потрібно утримуватися не тільки у вживанні спиртного і скоромної їжі, а й у розвагах і розвагах. Тим, хто постить, в цей день можна їсти гарячу їжу без масла - раніше ми публікували докладний календар харчування на Різдвяний піст по днях.
За народними прикметами не варто проколювати вуха для сережок - довго гоїтимуться, а також в'язати рукавиці - щоб "рук не пов'язали", тобто, не заарештували.
Що можна робити 22 грудня
Цього дня добре піти в храм або помолитися вдома. У святої Анастасії просять позбавити страху перед майбутнім, по допомогу до великомучениці звертаються вагітні - вважається, що свята допомагає під час пологів, оберігає породіль і немовлят від хвороб, захищає сім'ї від негараздів. Також святу Анастасію вважають покровителькою ув'язнених.
Цього дня заведено займатися домашніми клопотами: робити прибирання в домі та на подвір'ї, прати, мити вікна. Вагітним жінкам належить готувати обереги для дітей або новонароджених - вишиті ковдри.