Українські депутати розробляють новий законопроєкт про мобілізацію, в межах якого планують поповнювати лави ЗСУ за рахунок освітян. Насамперед це торкнеться співробітників сфери освіти, які працюють не на повну ставку.
З цього приводу голова Комітету Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак зазначив, що це не найкраща ідея, яка матиме погані наслідки. За його словами, відправляти на фронт вчителів, викладачів, лікарів та інших важливих для суспільства фахівців не можна, оскільки хтось має навчати і лікувати дітей.
Сергій Бабак вважає, що відстрочка має бути у педагогів, які працюють щонайменше на 0,75 ставки. Це буде справедливим рішенням, адже такий показник зайнятості означає, що викладацька діяльність – основна зайнятість людини.
Водночас зараз в Україні багато викладачів змушені працювати не на повну ставку, тому що роботодавець не в змозі дати нормальне навантаження. Деякі, наприклад, викладають в двох закладах на пів ставки. Тому, у разі ухвалення такої норми закону, ці освітяни будуть позбавлені права на відстрочку і зіткнуться із загрозою відправлення на фронт.
Адвокат у сфері військового права Євген Зурнаджи сказав, що у зв'язку з цим викладачам доведеться обирати, в якому з вузів працювати на повну ставку. Він наголошує, що нововведення вдарить по українській системі освіти, оскільки для отримання акредитації установі потрібно мати штатну кількість академічного складу — докторів і кандидатів наук.
Багато ЗВО ризикують втратити акредитацію через мобілізацію викладачів. Вчений професорський склад до війни налічував кілька тисяч осіб, рештою закривали низку предметів у різних ЗВО, — пояснив адвокат.